bip.gov.pl
RSS
A A A K
SmodBIP
To jest wersja archiwalna z dnia 02.02.2016, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: Aktualizacja

Dokumenty

Aneks nr 1 do koncepcji

Aneks nr 2 do koncepcji

Koncepcja Pracy

Zespołu Szkół w Klonowej

NA LATA 2013 - 2018

"Każdy uczeń jest dla nas jednakowo ważny,
każdemu pomagamy, by osiągnął sukces."


Podstawa prawna

Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (Dz. U. z 1991r., Nr 95, poz. 425 z późń. zm.)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.)
Konwencja o Prawach Dziecka (Dz. U. z 1991r., Nr 61, poz. 526)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001r., Nr 61, poz. 624 z późn. zm.)

Główne założenia koncepcji


Koncepcja Pracy Szkoły zakłada współpracę wszystkich zainteresowanych na rzecz wszechstronnego rozwoju ucznia, tworzenie wizerunku szkoły wyróżniającej ją spośród innych, opiera się na misji i wartościach cenionych przez całą społeczność, promuje działania skupiające się na ciągłym doskonaleniu procesu edukacyjnego.

Opracowanie Koncepcji Pracy Szkoły wynika z potrzeb wprowadzania pewnych zmian w dalszej działalności szkoły i opiera się na:

- podtrzymywaniu mocnych stron pracy szkoły,

- dotychczasowych doświadczeniach,

- wnioskach z ewaluacji wewnętrznej,

- wynikach sprawdzianu zewnętrznego,

- zadaniach polityki oświatowej państwa,

- diagnozie potrzeb środowiska lokalnego, w którym działa szkoła


HISTORIA PRZEDSZKOLA


Początki wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Klonowa datuje się na lata 1918- 1919. Jest to czas powstania ochronki dla dzieci, której założycielką była p. Anna Przybylska.

Zawieszona działalność przedszkolna w okresie II wolny światowej została wznowiona
w roku 1945 w prywatnym domu u p. Wilczyńskich. Do roku 1953 w przedszkolu pracowała Pani Helena Zabłocka, której miejsce następnie zajęła P. Teresa Staniec. W 1956 roku przedszkole liczyło 25 dzieci. Kucharką była P. Apolonia Kopeć. W 1956 roku działalnością przedszkola zajęła się P. Romualda Udalska. W tym okresie przedszkole zmieniło swoją siedzibę. Przeniesione zostało do budynku Prezydium GRN, a w roku 1966 do budynku Domu Nauczyciela. W 1968 roku urządzony został ogród przedszkolny.

Lata 70-te cechuje zainteresowanie rozwojem umysłowym dzieci. W 1977 roku wychowaniem przedszkolnym objęte zostały dzieci 6-letnie. Powstały oddziały zerowe
w Kuźnicy Błońskiej, w Leliwie i w Owieczkach, nad którymi nadzór sprawowali dyrektorzy szkół podstawowych. Do roku 1977 p. R. Udalska pełniła w przedszkolu funkcję dyrektorki, nauczycielki i intendentki.

W 1977 r. zatrudniona została nauczycielka P. A. Karczewska. Rozpoczęto budowę budynku z przeznaczeniem na stołówkę szkolną i świetlicę. W 1982 r. zatrudniono P. Barbarę Kosatka.

Jako kucharki w przedszkolu pracowały kolejno Panie: Salomea Kopeć, Eugenia Świątek, Janina Jakóbczak.

Od 1983 r. funkcję dyrektora pełniła P. Danuta Tyszkiewicz. Z dziećmi w grupie mieszanej pracowała P. Romualda Udalska, która w 1984 r. odeszła na emeryturę. Nauczycielkami
w tym okresie byłyPanie: Katarzyna Kania, Jadwiga Musialska, Anna Pędziwiatr, Maria Sikorska, Barbara Wysocka.

W latach 1988 – 2013 r funkcję dyrektora przedszkola pełniła P. Mariola Perdek.

W latach 1992 - 2013r. przedszkole prowadzone i utrzymywane było przez Urząd Gminy
w Klonowej. Zmieniona została nazwa na Przedszkole Publiczne. Zmienił się również Statut Przedszkola. W przedszkolu funkcjonowało w 5 oddziałów przedszkolnych (w tym grupy sześciolatków w Klonowej, w Owieczkach i w Kuźnicy Błońskiej ). Przedszkole mieściło się w czterech budynkach : Grupa mieszana i jedna grupa sześciolatków w Klonowej w Domu Nauczyciela , druga grupa sześciolatków w budynku stołówki szkolno- przedszkolnej , grupa sześciolatków w budynku Szkoły podstawowej w Owieczkach i Grupa mieszana w Budynku Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Błońskiej. Pracę wychowawczo- dydaktyczną z dziećmi
w tym okresie wykonywały nauczycielki: Bożena Błaszczyk, Maria Krawczyk, I. Matławska, Aleksandra Nowak, Marzanna Świątek, Danuta Tyszkiewicz, Barbara Wysocka. W 1991 roku na stanowisko kucharki zatrudniono Małgorzatę Leśnik. W kwietniu 1999 roku na stanowisko pomocy nauczyciela w grupie mieszanej zatrudniono Krystynę Kupis.

Lata 90-te to nie tylko przełom polityczny, ale i zmiany w założeniach wychowania przedszkolnego. Szczególną uwagę zwracano na wszechstronny rozwój osobowości dziecka, wzbogacenie metod pracy oraz wyposażenie przedszkola w pomoce.

Nowe metody pracy miedzy innymi: metoda pedagogiki zabawy, elementy naturalnej nauki języka, metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, K. Orffa przyciągają do przedszkola zarówno dzieci jak i rodziców. Tradycją przedszkola stało się organizowanie rad szkoleniowych, zajęć otwartych i zajęć z udziałem rodziców. Organizowane są liczne wycieczki, spotkania z aktorami i wyjazdy do teatrów. Corocznie Rada Rodziców i personel przedszkola organizują bal dochodowy.

W dniu 28 listopada 2003 roku w Warszawie przedszkole otrzymało certyfikat jakości „Partnerskie Przedszkole”. Patronat nad programem objęła Pani Barbara Labuda Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Spełnienie wymagań zawartych w programie
w następujących obszarach tj.: komunikacja, rozwój, dziecko, marketing, wymagało wiele pracy i kreatywnego, otwartego działania.

Otrzymany certyfikat nie oznacza zakończenia prac nad doskonaleniem działań
w podnoszeniu jakości. Przeciwnie, oznacza ciągły rozwój, z korzyścią dla obecnych
i przyszłych wychowanków.

Od 1994r.w przedszkolu w dalszym ciągu pracują: dyrektor Mariola Perdek, nauczycielki: Bożena Błaszczyk, Danuta Tyszkiewicz, Aleksandra Nowak, Barbara Wysocka, katecheta – Wioleta Błaszczyk, pomoc nauczyciela Krystyna Kupis , intendent- Małgorzata Leśnik kucharka- M. Salamon

Ze względu na trudne warunki lokalowe W latach 1992 – 2008 jedna z grup 6l w Klonowej mieściła się w różnych budynkach tj. w budynku Biblioteki Gminnej, GS-u, budynku Domu Nauczyciela i Zespołu Szkół.

W roku szkolnym 2008/2009 w związku z rozpoczętym remontem budynku stołówki szkolno- przedszkolnej na okres trzech miesięcy (wrzesień – listopad ) grupy : pięciolatków
i sześciolatków przeniesiono do budynku Zespołu Szkół. Zajęcia z grupą pięciolatków odbywały się w godzinach 8.00 – 13.00, a z grupą sześciolatków od 12.00- 17.00 w tej samej sali.
W listopadzie zakończono remont budynku stołówki. W części przedszkolnej mieszczą się: biuro dyrektora przedszkola , wspólna szatnia, dwie sale zajęć połączone z wejściem do łazienek. Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w nowy sprzęt i meble. Wiele pracy w przygotowanie pomieszczeń do użytku włożyli również rodzice.

W lutym 2010 roku przedszkole otrzymało 610 tysięcy złotych na wyrównywanie szans edukacyjnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wniosek napisała dyrektor przedszkola z nauczycielami. Realizację Projektu” I ty możesz zostać przedszkolakiem” rozpoczęto w styczniu 2010 roku , zakończono w sierpniu 2012 roku. Dzięki unijnym pieniądzom uległy wydłużeniu godziny pracy przedszkola. Wzbogaciła się oferta przedszkolna o zajęcia dodatkowe: muzyczne, ruchowe, plastyczne, korekcyjno – kompensacyjne, wyjazdy na pływalnię, wycieczki autokarowe, audycje muzyczne oraz zajęcia z psychologiem i logopedą. Zwiększyła się również kadra przedszkola. Zatrudniono: psychologa, logopedę- P. Katarzynę Paprotę , nauczyciela do zajęć korekcyjno – kompensacyjnych P. Urszulę Szewczyk oraz pomoce nauczyciela do trzech grup przedszkolnych: P. Elżbietę Magdę, Dorotę Bednarek, i Agnieszkę Aleksandrowicz.
Pozyskane fundusze pozwoliły na zakup nowych mebli, sprzętu do gimnastyki, sprzętu nagłaśniającego, komputerowego, kserokopiarki, laminarki, materiałów biurowych , zabawek, oraz materiałów i przyborów do różnego rodzaju zajęć dydaktycznych. Każdy przedszkolak otrzymał czapkę i plecak. W związku z wydłużeniem godzin pracy przedszkola dzieci korzystały z dodatkowego bezpłatnego posiłku w formie podwieczorku.

W roku 2013 w związku z likwidacja Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Błońskiej
i utworzeniem jednego kompleksu oświatowego , przedszkole przyłączono do Zespołu Szkół. Na stanowisko dyrektora ZS zatrudniono P. Renatę Więzowską. Funkcję wicedyrektora przedszkola pełni P. Mariola Perdek. W przedszkolu funkcjonują w dalszym ciągu 4 grupy przedszkolne: grupa 3-4latków – w budynku Domu Nauczyciela, grupy 5 i 6- latków -
w budynku stołówki i grupa mieszana – w budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Błońskiej. Zmieniła się kadra nauczycielska. Zatrudniono nauczyciela języka angielskiego
P. Karolinę Trelę oraz Panią Aldonę Sęczek. W dalszym ciągu pracują nauczycielki: Danuta Tyszkiewicz, Aleksandra Nowak, Bożena Błaszczyk, Barbara Wysocka oraz katechetka Wioleta Błaszczyk.

Charakterystyka szkoły


1. Rys historyczny


Początki wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Klonowa datuje się na lata 1918-1919. Jest to czas powstania ochronki dla dzieci prowadzonej przez Panią Zabłocką. Zawieszona działalność przedszkolna w okresie II wojny światowej została wznowiona
w roku 1945 w domu prywatnym. W 1956 roku przedszkole zmieniło swoją siedzibę. Przeniesione zostało do budynku Prezydium GRN, a w roku 1966 do budynku Domu Nauczyciela. W 1968 roku urządzony został ogród przedszkolny.

W 1977 r. wychowaniem przedszkolnym zostały objęte dzieci 6-letnie. Powstały oddziały zerowe w Kuźnicy Błońskiej, Leliwie i w Owieczkach. Od 1992 roku przedszkole prowadzone i utrzymywane jest przez Urząd Gminy w Klonowej. Zmienia się Statut Przedszkola i jego nazwa na Przedszkole Publiczne, które obejmuje swym oddziaływaniem 4 oddziały przedszkolne w gminie Klonowa. Taka forma organizacyjna przedszkola funkcjonuje obecnie.

Pierwszy zapis o szkole i szkolnictwie w Klonowej pochodzi z „ Kroniki 7-klasowej szkoły powszechnej” i datuje się na rok 1919/1920. Ze względu na niezachowanie materiałów źródłowych, dokładne wcześniejsze dzieje są mało znane. Wiadomo tyko, że nauczano i szkoła istniała. W pismach urzędowych 1868 roku wspomniano, iż jest od niepamiętnych czasów. Do 1939 r zajęcia odbywały się w przedwojennym, dwupiętrowym budynku w Hucie Klonowskiej (dzisiejsza ulica Zachodnia). Znajdowały się tam mieszkania dla wszystkich nauczycieli oraz pomieszczenia do nauki w zakresie siedmiu klas. Do szkoły tej oprócz dzieci z Klonowej ,uczęszczały też dzieci z innych miejscowości gminy, które chciały uzyskać pełne wykształcenie podstawowe.

W dniu I września 1939r. wybucha wojna. Szkoła zostaje zamknięta.
W połowie października zorganizowano jednak w niej pracę pod kierownictwem p. Juliana Polowego, a w skład grona nauczycielskiego weszli: p. Waleria Polowa i p. Anna Juszczak.

Już 13 grudnia tego samego roku Niemcy wysiedlają nauczycieli - szkoła jako taka przestaje istnieć, ale nadal odbywa sie tajne nauczanie, choć w niepełnym zakresie. Przenosząc się z miejsca na miejsce, prowadzi je z pełnym zaparciem i poświęceniem na terenie całej gminy, p. Helena Zabłocka. Po wyzwoleniu ta sama osoba z pomocą
p. Myszorka - wójta gminy Klonowa, organizuje szkołę powszechną w starym budynku,
w którym istniały tylko dwie klasy.

W marcu 1945 roku kadrę nauczycielska stanowili: p. Stefan Jóźwiak pełniący funkcję kierownika oraz panie : Helena Liskówna, Helena Zabłocka, Stanisława Opalówna, Stanisława Grzegorek oraz ks. Władysław Stachura – proboszcz parafii . W maju tegoż roku wróciła z wysiedlenia, dawniejsza nauczycielka p. Stanisława Juszczakowa, której w rok później powierzono kierownictwo placówki. Jej następcą w roku 1948/49 – został
p. Mieczysław Sałaciński, który pełni funkcję do roku 1950.

Jak wiemy nauka odbywa się w przedwojennym, ciasnym budynku. W tym czasie do szkoły zapisano aż 350 uczniów. Warunki pracy okazują się więc bardzo ciężkie z powodu braku odpowiednich lokali na klasy. Te z kolei są porozrzucane w czterech budynkach:
w siedzibie własnej – cztery klasy, u p. Wilczyńskiej jedna, u p. Wolskiego – jedna oraz także jedna klasa w budynku gminy. W związku z tym Zarząd Gminy przystępuje do prac przygotowawczych - budowy nowej szkoły i zakupuje już, jak podaje kronika, czterdzieści tysięcy cegły.

Przez kolejne lata jednak nic się nie dzieje i dopiero w roku szkolnym 1958/59 ruszają prace. Budowa tej nowej placówki została wymuszona u ówczesnych władz oświatowych przez p. Stanisława Stępnia oraz kierownika Franciszka Leśnika, a także przez społeczeństwo.

W dniu 18 października 1960 roku dokonano odbioru komisyjnego nowego budynku szkolnego, a 7 listopada – wielka radość . Młodzież kolejno klasami zaczyna przeprowadzać się na nowe miejsce. Oprócz sal lekcyjnych jest tu mała sala wychowania fizycznego oraz dwa mieszkania dla rodzin nauczycielskich , które w przyszłości po remoncie i przebudowie starej szkoły zostaną przerobione na izby lekcyjne.

W latach 1974/75 wzniesiono obecny budynek stołówki. W tym samym roku powstała
w szkole biblioteka , a p. Stefania Lesiak objęła etat pierwszej bibliotekarki.

Rok 1964/65 – przynosi zmianę kierownika szkoły. Nowo mianowanym zostaje
p. Stanisław Kolankowski do 1973. Wraz z reorganizacjami oświaty zmieniała się także
i nasza szkoła. Kolejne nazwy i osoby pełniące funkcję dyrektorów w placówce to:
p. Aleksander Lewandowski - dyrektor Gminnej Szkoły, p. Andrzej Pająk - dyrektor Szkoły Zbiorczej i jego z-ca p. Irena Bednarek oraz Barbara Raducka, następnie pełnią funkcję dyrektora Szkoły w Klonowej – p. Franciszka Kolankowska, p. Andrzej Fita a potem
p. Marianna Kiełbaska, p. Stefan Bielecki i jego zastępca p. Bogusława Kobyłt.

Rok 1999 powstaje Gimnazjum w Klonowej, którego dyrektorem jest p. Stefan Bielecki (1999 – 2001r.) a następnie p. Dorota Adamiak (2001 - 2002r,) zaś dyrektorem szkoły podstawowej p. Bogusława Kobyłt (1999 – 2002r.) W roku 2002 zostaje powołany Zespół Szkół w Klonowej, na czele którego staje p. Bogusława Kobyłt (2002 – 2013) a jej zastępcą zostaje p. Grażyna Palusińska.

We wrześniu 2013 roku w skład zespołu włączone zostaje przedszkole. Funkcję dyrektora szkoły obejmuje p. Renata Więzowska a wicedyrektorami zostają p. Grażyna Palusińska
i p. Mariola Perdek.


2. Lokalizacja i baza szkoły

Szkoła znajduje się w centralnej części miejscowości. Budynek jest usytuowany przy ruchliwej ulicy w pobliżu pawilonu handlowego. W skład kompleksu szkolno – przedszkolnego wchodzi budynek szkolny (stara i nowa część połączona holem), hala sportowa, przedszkole zlokalizowane w dwóch budynkach, kuchnia, stołówka, pełnowymiarowe boisko sportowe oraz dwa place zabaw. Na terenie szkoły znajduje się również gabinet pielęgniarki. Posiadamy całodobowy monitoring. W bezpośrednim sąsiedztwie położony jest kompleks boisk Orlik. Ponadto w skład zespołu wchodzi punkt filialny przedszkola w Kuźnicy Błońskiej.

Dysponujemy także:

· 14 klasopracowniami, z których cztery posiadają tablicę interaktywną;

· 2 salami komputerowymi z dostępem do Internetu;

· pracownią kulinarną;

· biblioteką szkolną;

· świetlicą;

· gabinetem logopedy i pedagoga;

3. Kadra szkoły

Nauczyciele zapewniają wysoki poziom pracy dydaktycznej, wychowawczej
i opiekuńczej oraz wykonywanych zadań organizacyjnych. Rozwój zawodowy nauczycieli jest związany z jakościowym rozwojem szkoły oraz indywidualnymi potrzebami. Nauczyciele uczestniczą w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego i zdobywają kolejne stopnie awansu. Realizują różne projekty i programy edukacyjne.

W naszej instytucji pracuje 34 nauczycieli.


Misja przedszkola

· Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji
i bezpieczeństwa. Stwarza warunki umożliwiające dziecku osiągniecie „gotowości szkolnej”.

· Przedszkole wspomaga i ukierunkowuje rozwój dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno
- przyrodniczym i kulturowym.

Misja szkoły

Nasza szkoła to miejsce :

poszanowania godności osobistej i nienaruszania prawa,
działania w partnerstwie i demokracji,
kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich,
wspierania uczniów w pełnym rozwoju,
zapewnienia równości szans i sprawiedliwości,
świadomego i odpowiedzialnego decydowania o sobie;

Wartościami, którymi się kierujemy jest odpowiedzialność za siebie i innych, wzajemne zrozumienie i szacunek dla drugiego człowieka.

Wizja przedszkola

· Przedszkole jako placówka stanowi jednolity kompleks oświatowy i stwarza dzieciom bezpieczne warunki rozwoju.

· Swoją działalność prowadzi w oparciu o najbliższe środowisko społeczno
- przyrodnicze i kulturowe.

· Rodzice są współgospodarzami przedszkola.

· Pracownicy przedszkola są kadrą wykwalifikowaną i wciąż podejmującą formy doskonalenia

· Przedszkole współpracuje z miejscowymi organizacjami, instytucjami i placówkami kulturalno- oświatowymi.

Wizja szkoły

W naszej szkole dążymy do wychowania ucznia mającego świadomość, że jest członkiem społeczności ludzkiej. Uczymy kochać, szanować, żyć kulturą i tradycją narodu polskiego. Jednocześnie wychowujemy go do szacunku, współpracy i otwartości na inne narody europejskie. Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę
i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym świecie, troszczącego się o swoje środowisko przyrodnicze, w którym żyje.

Szkoła stwarza uczniom bezpieczne i optymalne warunki do rozwoju postaw ważnych dla obywatela naszego kraju i Europy.
Szkoła znana jest w środowisku jako placówka oferująca usługi edukacyjne na wysokim poziomie jakości.
Kadrę szkoły tworzy zespół nauczycieli nastawionych innowacyjnie, którzy chętnie się dokształcają i doskonalą.
Szkoła jest otwarta na środowisko i współpracę ze strukturami samorządowymi
i innymi organizacjami działającymi na rzecz edukacji i pomocy społecznej.
Placówka stwarza uczniom optymalne warunki do harmonijnego rozwoju, zdobywania wiedzy i umiejętności.
Szkoła oferuje szeroki zakres zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Zespół szkół promuje działalność szkoły i jej osiągnięcia w środowisku lokalnym.


Cele szkoły

Ogólne cele i zadania placówki zawarte są w Statucie Zespołu Szkół, znajdują też swoje odbicie w innych dokumentach, takich jak Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły oraz Wewnątrzszkolny System Oceniania.

Wytyczone kierunki działań, jak i zadania zaplanowane do realizacji wynikają po części z ogólnych założeń polityki oświatowej państwa i wymogów, jakie stawia się placówkom oświatowym, po części zaś są próbą poprawy funkcjonowania szkoły
i zwiększenia atrakcyjności jej oferty edukacyjnej w obliczu stale zmniejszającej się liczby uczniów.

Priorytety


Oferta edukacyjna szkoły odpowiada potrzebom uczniów.
Uczący się dążą do planowania własnego rozwoju.
Uczniowie prezentują właściwe zachowania.
Przyjazne i bezpieczne środowisko szkoły sprzyja wszechstronnemu rozwojowi uczniów.
Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju wszystkim uczniom.
Uczniowie przygotowani są do nauki na wyższym etapie kształcenia.
Uczniowie są świadomi, że kształcenie jest procesem trwającym przez całe życie.
Podejmowane procesy edukacyjne umożliwiają wszechstronny rozwój ucznia na kolejnych etapach kształcenia.
Wnioski z analizy osiągnięć uczniów przyczyniają się do poprawy efektów kształcenia.
Wnioski z nadzoru pedagogicznego są wykorzystywane do rozwoju placówki.
Planowanie i modyfikowanie jest zgodne z potrzebami podejmowanych działań
wychowawczych.
Powołane zespoły nauczycieli rozwiązują problemy oraz doskonalą metody i formy współpracy. Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
W środowisku lokalnym promowane są osiągnięcia szkoły.
Rodzice i uczniowie współdecydują w podejmowanych przez szkołę działaniach wychowawczych.
Szkoła stwarza warunki dla rozwoju zawodowego nauczycieli.
Wyposażenie szkoły zapewnia warunki do realizacji zadań statutowych i możliwość osiągania wysokiej jakości pracy.


SYLWETKA ABSOLWENTA

PRZEDSZKOLE


Wychowanek kończący przedszkole i rozpoczynający naukę w szkole podstawowej potrafi dobrze funkcjonować w roli ucznia:

Wykazuje:

· samodzielność;

· umiejętność współpracy w grupie;

· tolerancję wobec innych, odmiennych postaw, przekonań;

· umiejętność radzenia sobie z trudnościami , odporność na stres, stara się panować nad swoimi emocjami;

· motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego;

· umiejętność koncentracji, pracy przez dłuższy czas, wytrwałość;

· ogólną wiedzę o środowisku społeczno – przyrodniczym, w tym podaje swój adres zamieszkania;

· umiejętność przyswajania nowych pojęć, logicznego myślenia korzystania
z posiadanych wiadomości, uważnego słuchania;

· przygotowanie do nauki czytania , pisania i liczenia;

· zainteresowanie treściami nauczania, chęć poznawania czegoś nowego;

· umie cieszyć się z własnych osiągnięć i odczuwać satysfakcję, gdy samodzielnie wykona zadanie;

Rozumie, zna, przestrzega:

· prawa dziecka i respektuje prawa innych ludzi;

· przestrzega zasad zgodnego współdziałania i reguł przyjętych w grupie i zawartych
w kodeksie przedszkolaka;

· zna zasady bezpieczeństwa, zasady higieny, dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną;

· zna kulturę i dziedzictwo własnego regionu, symbole narodowe;

· rozumie pytania i polecenia;

· rozumie potrzebę szanowania przyrody i środowiska – prezentuje postawę proekologiczną;

Posiada:

· wyobrażenie o obowiązkach wynikających z roli ucznia;

· zdolność do obdarzania innych uwagą i porozumiewania się w zrozumiały dla nich sposób;

Nie obawia się:

· występować publicznie - reprezentować grupę, przedszkole;

· wykazywać inicjatywy w działaniu;

· wyrażania swoich uczuć;

I ETAP EDUKACYJNY

Absolwent I etapu edukacyjnego:

· obserwuje otaczającą rzeczywistość społeczno - przyrodniczą, dostrzegając zachodzące w niej zmiany;

· zna swoje najbliższe środowisko - dom, szkołę, miejscowość;

· korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji;

· posługuje się podstawowymi urządzeniami, narzędziami, przyborami i materiałami związanymi z formami jego aktywności;

· organizuje pracę własną oraz efektywnie współdziała w grupie pełniąc w niej różne role;

· nawiązuje i utrzymuje przyjazne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi;

· szanuje i akceptuje odmienność innych;

· przewiduje i ocenia skutki działań własnych i innych;

· zachowuje obowiązujące zasady, reguły i normy współżycia między ludźmi;

· chętnie podejmuje zadania i konsekwentnie dąży do ich realizacji, wytrwale pokonuje trudności;

· zna zagrożenia wynikające z codziennego życia, potrafi ich unikać, wie, gdzie szukać pomocy;

· wykazuje poczucie tożsamości kulturowej, narodowej i historycznej;

SYLWETKA ABSOLWENTA

II ETAP EDUKACYJNY


Absolwent II etapu edukacyjnego:

ma poczucie więzi z własnym narodem, świadomość przynależności do określonej społeczności lokalnej;
zna zabytki swojego regionu i historię z nimi związaną;
ma podstawy niezbędnej wiedzy i umiejętności do kontynuowania dalszej nauki;
potrafi dostrzec własne zdolności i rozwijać je wykorzystując różne źródła informacji;

· umie aktywnie słuchać, brać udział w dyskusji, wyrażać własne sądy;

· dąży do rozwoju własnej osobowości, rozwija pozytywne cechy swojego charakteru;

· rozróżnia dobro i zło, potrafi na nie reagować;

· szanuje dorosłych i rówieśników;

· jest życzliwy i służy pomocą;

· jest prawdomówny i szczery;

· dostrzega różnice między ludźmi, jest tolerancyjny;

· potrafi być opiekuńczy w stosunku do młodszych i słabszych;

· potrafi dokonywać pozytywnych wyborów;

· nie pozostaje obojętny na przejawy krzywdy, rozwiązuje konflikty i spory bez agresji;

· ma wykształcony nawyk troski o swoje środowisko i dostrzega piękno otaczającej go przyrody;

· dba o higienę własnego ciała, zna podstawy profilaktyki zdrowotnej;

· pracuje nad własnym rozwojem, budując swój system wartości, rozwija swoje pasje
i zainteresowania;

· ma szacunek dla rodziny i całego społeczeństwa;

· umie rzetelnie pracować, ma szacunek dla pracy innych ludzi, jest zaradny
i odpowiedzialny;

· jest aktywny i twórczy - potrafi zaprezentować i obronić własne zdanie szanując innych, którzy mają odmienne poglądy;

· zna i szanuje historię, kulturę i tradycję regionu i kraju;

· potrafi samodzielnie i krytycznie myśleć oraz korzystać z różnych źródeł informacji;

· umie oprzeć się presji rówieśników, mody i negatywnym wzorcom upowszechnianym przez środki masowego przekazu;

· jest wrażliwy na otaczającą go przyrodę i piękno natury;

· ma szerokie zainteresowania i pasje poznawcze;

SYLWETKA ABSOLWENTA

III ETAP EDUKACYJNY


Absolwent III etapu edukacyjnego:

· posiada umiejętność wykorzystania mediów do nauki (komputer, Internet, kalkulator);

· posiada silne emocjonalne więzi z gminą, regionem, krajem;

· dobrze posługuje się co najmniej jednym językiem obcym;

· potrafi pracować zespołowo, kreatywnie , odpowiedzialnie, obowiązkowo;

· ma nawyk stałego uczenia się i doskonalenia;

· posiada wysoką kulturę osobistą i morale;

· jest wrażliwy na sytuację drugiego człowieka;

· dba o zdrowie, higienę, estetykę własną i otoczenia;

· umiejętnie korzysta z dóbr kultury, uczestniczy w życiu kulturalnym, a nawet je tworzy;

· ma szacunek do przyrody - kreuje postawę proekologiczną;

· szanuje rodzinę;

· jest dobrze przygotowany do: owocnego poszukiwania kierunku kształcenia, pełnienia dalszych ról społecznych, przemyślanego wyboru stylu życia;

· ma respekt do pozytywnych, trwałych wartości ogólnoludzkich;

· posiada umiejętność życia w zgodzie z samym sobą, z innymi, ze światem;

· posiada wysoką kulturę osobistą, umie się odpowiednio zachować w każdej sytuacji;

· ma świadomość konieczności współpracy oraz integrowania się z innymi narodami
w zjednoczonej Europie, przy zachowaniu poczucia własnej tożsamości i odrębności narodowej;

· utrzymuje kontakt ze swoją szkołą po jej zakończeniu;

Mocne strony przedszkola

1. Ciepła, przytulna i przyjazna dziecku atmosfera.

2. Czyste środowisko, piękne otoczenie.

3. Udział w różnych uroczystościach lokalnych i poza lokalnych.

4. Zajęcia i zabawy z udziałem rodziców.

5. Liczne zajęcia i zabawy w środowisku naturalnym.

6. Doskonaląca się kadra permanentnie podnosząca swoje umiejętności.

7. Nauczycielki pracujące w naszym przedszkolu są czułe i wrażliwe na wielkie problemy małych ludzi, otaczają dziecko szacunkiem, pozwalają na indywidualność, uczą je samodzielności.

8. W ciepłej, serdecznej atmosferze poprzez zabawę budujemy solidne podstawy przyszłych sukcesów.


Mocne strony szkoły

1. Chlubna i bogata historia.

2. Zaplecze sportowe, baza.

3. Wykształcona kadra pedagogiczna:

a) nauczycieli dyplomowanych – 20

b) nauczycieli mianowanych – 13

c) nauczycieli kontraktowych - 1

4. Nauczyciele współpracują ze sobą w różnych zespołach: wychowawczym, dydaktycznym, ds. ewaluacji wewnętrznej, ds. promocji szkoły i promocji zdrowia.

Działania zespołów przedmiotowych sprzyjają wymianie doświadczeń. Praca zespołów korzystnie wpływa na podniesienie jakości pracy oraz na rozwój uczniów
i nauczycieli.

5. Nasza placówka bardzo dobrze organizuje różnorodne formy wsparcia dla uczniów
o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Działania te pozytywnie wpływają na osiągnięcia uczniów;

6. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna.

7. Szkoła pozyskuje dodatkowe środki finansowe na uruchomienie dodatkowych zajęć;

8. Współpraca z instytucjami.

9. Promocja zdrowia.

10. Rodzice mają możliwość wyrazić swoje oczekiwania wobec szkoły.

11. Oczekiwania te są uwzględnione.

12. Nauczyciele znają potrzeby, możliwości, zainteresowania i zdolności uczniów, a ich osiągnięcia są dostrzegane i doceniane.


Słabe strony szkoły

1. Nie wszyscy członkowie zespołów w równym stopniu angażują się
w realizację planów pracy opracowanych na dany rok szkolny.

2. Przy planowaniu i podejmowaniu działań w szkole należy dokładniej przeanalizować możliwości poszczególnych nauczycieli tak, aby wszyscy byli zaangażowani w życie szkoły. Należy pracować nad lepszym przepływem informacji.

3. Brak możliwości uczestniczenia niektórych uczniów w oferowanych zajęciach
ze względu na „odjazdy” oraz plan zajęć szkolnych (nakładanie się zajęć).

4. Mała samodzielność uczniów zarówno w klasach I – III szkoły podstawowej jak również w starszych klasach i klasach gimnazjalnych.

5. Brak przygotowania szkoły na przyjęcie sześciolatków.

6. Brak innowacji pedagogicznych.

7. Zagrożenie dla bezpieczeństwa wynikające z ruchu samochodów na placu szkolnym.


KIERUNKI ZMIAN KONIECZNYCH I POŻĄDANYCH :


OBSZAR DZIAŁAŃ

Działania zaplanowane do realizacji

1. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej.

· wzmocnienie współpracy z rodzicami w celu optymalizacji
sprawowania opieki nad dziećmi;

· stosowanie różnorodnych sposobów wspierania i motywowania
uczniów poprzez promowanie ich sukcesów w różnych dziedzinach nauki;

· rozwijanie aktywności uczniów poprzez współpracę ucznia
zdolnego z uczniem słabym (pomoc koleżeńska).

· Przygotowanie bazy lokalowej do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

2.Procesy zachodzące w szkole

· modyfikowanie koncepcji pracy szkoły we współpracy
z rodzicami w zależności od potrzeb zgłaszanych przez rodziców, nauczycieli i uczniów;

· umiejętne korzystanie ze środków dydaktycznych (tj. tablicy
interaktywnej, projektora, wizualizera) i prowadzenie zajęć
metodami aktywizującymi ucznia np. metodą projektu, metodą problemową;

· dostosowanie oferty zajęć pozalekcyjnych do rzeczywistych potrzeb uczniów;

· modyfikowanie działań wychowawczych zgodnie z potrzebami
i wnioskami uczniów i rodziców.

3. Funkcjonowanie w środowisku lokalnym

· udoskonalenie procesu przepływu informacji :

· pogłębianie wiedzy w zakresie niepożądanych zachowań uczniów, w celu radzenia sobie w trudnych sytuacjach przez nauczycieli i rodziców;

· zaplanowanie promocji szkoły w środowisku lokalnym poprzez

· stronę internetową, prasę, itp.

· zaangażowanie większej liczby rodziców w organizację imprez

· klasowych i szkolnych;

· pozyskiwanie sponsorów na nowe inwestycje placówki.


ZAŁĄCZNIKI :

plan pracy szkoły 2013/2014;
plan pracy szkoły 2014/2015;
plan pracy szkoły 2015/2016;
plan pracy szkoły 2016/2017;
plan pracy szkoły 2017/2018;
program wychowawczy i profilaktyczny szkoły.


Koncepcja pracy szkoły zaopiniowana przez

Radę Pedagogiczną dnia .........................................podpis..............................

Radę Rodziców dnia ...............................................podpis..............................

Samorząd uczniowski dnia.......................................podpis..............................

Koncepcja pracy szkoły przyjęta do realizacji Uchwałą na zebraniu Rady

Pedagogicznej w dniu .....................................



Opublikował: Marzanna Świątek
Publikacja dnia: 02.02.2016
Podpisał: Renata Więzowska
Dokument z dnia: 21.01.2015
Dokument oglądany razy: 1 341